Kdo nezná minulost, nemá budoucnost

Charta 77

13. 11. 2008 — 10. 1. 2009
Šest fotografů - Evžen Sobek, Karel Tůma, Andrej Balco, Martin Marenčin, Alena Dvořáková & Viktor Fischer - vytvořilo sérii fotografických portrétů, připomínajících diisidenty a signatáře Charty 77 v období normalizace v 70. a 80. letech 20. století a jejich boj za lidská práva.

Přestože mnozí ze signatářů dnes stále aktivně zasahují do věcí veřejných a jsou nezřídka vnímáni jako symboly boje za svobodu a demokracii, ve fotografickém cyklu představujeme i osobnosti téměř neznámé, které však v aktivitách disentu a boji s komunistickým režimem sehráli úlohu stejně významnou.

S minulostí je to divné. Je minulá a přesto přítomná. Co se stalo, stalo se a přesto se při tom nemůžeme uklidnit. Stále nově se stává přítomnou, interpretuje se, vysvětluje se jinak, přivlastňuje se, odpuzuje, je vzdálená, postrčená dopředu, zbožňovaná, zatracená, akutní, uplynulá.

Když ji zapomeneme, zůstane přesto znepokojujícím faktorem.

Minulost  může zůstat jako břemeno na našich  bedrech , které bychom  rádi setřásli.  Ale to nemůžeme.  Minulost  je kousek nás samých. Nemůžeme bez ní žít.
Jörn Rüsen

Mám zájem dostávat nejnovější informace na e-mail.

Leica Gallery Prague je součástí mezinárodní sítě Leica galerií.