ANTONÍN KRATOCHVÍL

 
Jeho černobílé fotografie vždy budily emoce. Expresivní, sugestivní, zneklidňující zprávy o lidskosti i její odvrácené tváři. Antonín Kratochvíl fotil desítky válečných konfliktů, humanitárních katastrof, ale i světových celebrit. A fotil je stejně – jako sociální portrét. Čtyřnásobný držitel prestižní ceny World Press Photo byl časopisem American Photo zařazen mezi sto nejvýznamnějších osobností světové fotografie.

Antonín Kratochvíl se narodil 12. 4. 1947 v Lovosicích. Je to jeden z nejznámějších českých současných reportážních a portrétních fotografů, který si vydobyl respekt a uznání po celém světě. Patří mezi zakládající členy fotografické agentury Sedm (VII Photo Agency), ve které již v současné době nepůsobí. Je členem spolku 400 ASA, který sdružuje výrazné osobnosti české fotografie při prezentaci jejich tvorby. Mezi členy tohoto spolku patří vedle Antonína Kratochvíla i Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Alžběta Jungrová, Jan Mihaliček, Tomki Němec  a Martin Wágner.

Antonín Kratochvíl se věnuje především dokumentární fotografii, za kterou byl několikrát mezinárodně oceněn, včetně čtyř cen World Press Photo. V roce 1999 ho časopis American Photo zařadil mezi sto nejvýznamnějších osobností světové fotografie.

Tvorba Antonína Kratochvíla je známá po celém světě; jeho fotografie byly prezentovány v řadě novin a  časopisů, je autorem či spoluautorem řady výstav a fotografických publikací.


BIBLIOGRAFIE

Broken Dream : 20 Years of War in Eastern Europe  The Monacelli Press, New York 1997
Incognito  Arena Editions, Santa Fe 2001
Sopravvivere Federico Motta Editore, Milano 2001
Antonín Kratochvíl Torst, Praha 2003
Vanishing de.MO, New York 2005
Persona: Portraits Slovart, Praha 2006
Circus Sideshow Kant, Praha 2016
AK47 Independent Solutions, Praha  2019
Foto Eseje GHMP, Praha 2020