PŘEHLÍDKA VÍTĚZNÝCH PRACÍ FOTOGRAFICKÉ SOUTĚŽE

FRAME011

13. 1. 2012 - 4. 3. 2012

Výstavou FRAME011 představí Leica Gallery Prague vítěze sedmého ročníku mezinárodní fotografické soutěže. Na slavnostní vernisáži převezmou ocenění ti nejlepší fotografové, zároveň bude udělena speciální cena LGP, spojená s možností prezentace prací vítězného autora na webu LGP a s finanční odměnou.

Fotogalerie

Fotky z vernisáže

Soutěž FRAME je otevřena fotografům Visegradské čtyřky, tedy občanům a rezidentům České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Vyhlašovatelé nabízejí žánrově neomezenou otevřenost volnému umění v nejširší škále od realismu přes výtvarnou imaginaci ke konceptuální tvorbě. Od vypisování rozličných tematických rámců při FRAME011 upustili. Obměny, ba v sedmém ročníku téměř úplná výměna porotců, omezují deformaci stereotypem v minulosti dosažených výsledků. Finalisty vybírala porota ze 104 autorů všech zemí V4; přibližně dvě třetiny 137 zásilek byly domácího původu. O umístění si vždy nejdůrazněji říká ucelená výpověď nesená silnými obrazy. Pro Jana Grombiříka znamenají třetí cenu.

FRAME přitahuje převážně studenty vysokých škol a profesionály mladé generace. Vizualita typická pro FRAME tudíž není mimoběžná inscenacím, aranžmá a konceptům povědomým z (mezi)národních výstav fotografických škol. Nechybí stylizační nápady, jedním takovým dvojmo boduje Akos Czigany. Zájmem pořadatelů by bylo získat více zralejších tvůrců a ukázat také jejich podněty současnosti. Oproti jednorázovým realizacím lze nastupující generaci přát více vědomé péče o hlubší souvislosti a tím o nadčasovost i osobitost poetiky. Teprve v delším záběru, čili s odstupem, vynikají posuny v soudobé citlivosti názorně. Neskutečně pestrý svět digitálně zpracovaných obrazů vyvolává v protireakci na sofistikované technologie přikrašlování mimo jiné potřebu retroobratů. Viz hlavní cenu Gabrielovi Frágnerovi a Anně Gutové.

Josef Moucha


Rozhovor

Rozhovor s pořadatelem soutěže Ondřejem Žižkou pro Český rozhlas 3


Výsledky FRAME011

1. cena:
Gabriel Fragner a Anna Gutová – I love my family

2. cena:
Akos Czigany – Skies, hommage à Hiroshi Sugimoto

3. cena:
Jan Grombiřík – Annunciation

Finalisté:
Paweł Fabjański – Autofire
Anna Grzelewska – Julia wannabe
Dagmar Vyhnálková – Heart on Fire

Zvláštní cena Leica Gallery Prague:
Akos Czigany – Skies, hommage à Hiroshi Sugimoto