Antonín Kratochvíl Persona

Galerie ve vlaku 2006

4. 5. 2006 - 30. 11. 2006

Výstava putující v mobilní galerii po nádražích České a Slovenské republiky. Šedesát černobílých portrétů slavných osobností a lidí okolo nás v jiném světle.

Antonín Kratochvíl Persona

Fotografie z galerijního vlaku

Antonín Kratochvíl

je český fotograf světového formátu žijící v USA, držitel cen World Press Photo. Lovosický rodák, který mládí prožil v Praze a odešel z Československa před ruskou invazí, je držitelem několika významných světových ocenění. Časopis American Photo ho zařadil mezi sto nejvýznamnějších fotografů USA.
Persona je soubor mistrovských portrétů, pro které Kratochvíl použil svůj oblíbený černobílý materiál a zobrazil v expresionistickém a subjektivním stylu slavné lidi, hvězdy a celebrity a ty ostatní. Jsou to ti, které člověk nikdy nezapomene, nesmrtelní, kteří najdou svou věčnost skrze kabely a satelity. Osoby slávy, které doprovázejí vždy barvy a stylizace, nám Kratochvíl prezentuje v až nadreálném světle a vytváří portrét, který posouvá slavnou a normálnímu světu vzdálenou osobnost do světa kolem nás. Zajímavý pohled na určující vliv celebrit v hodnotovém žebříčku současného člověka. Kratochvílovy portréty jsou objevným hledáním opravdových hodnot pod zkreslujícím pozlátkem médii vytvářených ikon.
S portrétem Wilema Dafoe získal Kratochvíl první cenu World Press Photo v roce 1998. Soubor obsahuje fotografie známých tváří jako: Liv Tyler, David Bowie, Jean Reno, Bill Gates, Priscilla Presley, Johny Deep, Gerge Cloony ad.