ALEX LEVAC – GABI BEN AVRAHAM – ILAN BEN YEHUDA

ISRAELI STREET MOMENTS

2. 11. 2018 - 6. 1. 2019

Výstava israeli street moments představuje Izrael z jiného pohledu, než jak ho může běžný divák znát z médií. Ukazuje kuriózní situace každodenního života, poukazuje na komplexnost izraelské společnosti a přibližuje zvyky ultraortodoxní židovské komunity. To vše objektivem tří různých fotografů, které spojuje posedlost street fotografií.

Výběr z vystavených fotografií

vernisáž výstavy

Pomeranče z Jaffy, vojačky na pláži nebo ortodoxní Židé u Zdi nářků, to jsou často momenty, které člověka zaujmou při první návštěvě Izraele a snaží se je zachytit na památku. Jiní znají Izrael z médii, která přinášejí zejména záběry izraelsko-palestinského konfliktu. Tato výstava však představuje Izrael z jiného pohledu.

Přináší fotografie ze sekulárního Tel Avivu, zbožného Jeruzaléma, ale i z pouště a od Mrtvého moře. Ukazuje kuriózní situace každodenního života, přibližuje život ultraortodoxní židovské komunity, netradiční formou zachycuje některé náboženské svátky jako např. Den smíření (Jom Kipur) či Purim.. Úsměvné, často surrealistické momenty poukazují na komplexnost izraelské společnosti s laskavým humorem, ale i s jistou mírou sarkasmu a výzvou k zamyšlení.

To vše objektivem tří různých fotografů, které spojuje posedlost street fotografií. Vyrazit do města či na pláž s fotoaparátem a číhat na jedinečné okamžiky. Být ve střehu a ve zvláštním stavu mysli připomíná lov. Sledovat světlo a stíny, kolemjdoucí vnímat jako objekty, mít smysl pro detail a kompozici. Hlavní zbraní není jen fotoaparát, ale především oko. Někdy kořist unikne, ale když lovec zmáčkne spoušť a snímek svým fotoaparátem zachytí, nastává pocit velkého zadostiučinění a touhy lovit dál.

Alex Levac je profesionální fotograf a fotožurnalista, držitel prestižní ceny Israel Prize. Gabi Ben Avraham a Ilan Ben Yehuda loví fotografie ve volném čase. Díky svému talentu získali i oni několik ocenění např. v rámci izraelské fotožurnalistické soutěže Local Testimony. Všichni se snaží zachytit jedinečný moment, který často v danou chvíli vidí jen oni. Vypráví tak příběh ulice, běžného života a izraelské společnosti.

Pavlina Schultz, kurátorka


Alex Levac

Alex Levac se narodil roku 1944 v Tel Avivu. Poté, co vystudoval filosofii a psychologii na Tel Avivské univerzitě a fotografii na London College of Printing, pracoval mezi roky 1971 a 1974 jako fotograf na volné noze v Brazílii. V letech 1974 až 1979 pracoval v Londýně a posléze, mezi roky 1979 až 1981, v Los Angeles. V roce 1981 se vrátil do Izraele a usadil se v Jeruzalémě. V roce 2005 byl oceněn Israel Prize za fotografii.


Gabi Ben Avraham

Gabi Ben Avraham (*1960) je rozeným Izraelcem. Pracuje v softwarové společnosti a žije v klidné čtvrti Tel Avivu, města, ve kterém vyrostl, které nikdy neopustil a které je důležitým aspektem jeho fotografií. Má rád filmy a hudbu, v osmdesátých letech fotografoval na filmový materiál. Fotoaparátu se nedotkl téměř 20 let, tedy do doby, dokud mu asi před pěti lety jeho žena nedarovala k narozeninám digitální aparát. Zbytek je historií…


Ilan Ben Yehuda

Ilan Ben Yehuda se narodil roku 1960 v Izraeli a pracuje jako grafický designér v módním průmyslu. Studoval fotografii v Tel Avivské Camera Obscura a je držitelem akademického titulu v oboru filozofie z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Během posledních pěti let věnoval velké množství svého času street fotografii. Při pohledu na jeho fotografické portfolio je zcela jasné, že trpělivost s jeho přemýšlivým přístupem k fotografovaní jsou klíčem k jeho elegantním a překvapivým fotografiím.


Pavlina Schultz

Pavlina Schultz (*1978) vystudovala v Izraeli fotografii a grafický design. Ve své práci se soustředí zejména na street a dokumentární fotografii; je autorkou řady fotografických cyklů, například Parťáci: příběh československých pilotů a techniků leteckých sil sloužících v Izraeli nebo Řekni, co jíš pojednávající o izraelských veganech. V Praze vystavovala svoji kolekci Příběhy z Tel Avivské lavičky nebo TLV24 – obě výstavy zachycovaly každodenní život v Tel Avivu. Je autorkou blogu FromTelAviv.com.