KŘEST KNIHY: DITA PEPE - AUTOPORTRÉTY

25. 6. 2012

Novou obrazovou publikaci s fotografiemi Dity Pepe a textem Vladimíra Birguse pokřtíme v Leica Gallery Prague v pondělí 25. června 2012 od 19 hodin. Rezervace míst je možná na e-mailu ik@lgp.cz, akci pořádáme bez výběru vstupného.

Fotogalerie

Dita Pepe (1973)

ve svých fotografických autoportrétech ukazuje, že je ženou mnoha tváří. Jednou je sebevědomou manželkou bohatého podnikatele, jindy prostou venkovskou dívkou v šátku a květovaném plášti, sedící s obdobně oblečenou babičkou v domově důchodců, potřetí matkou početné romské rodiny, jindy zase afektovaně se usmívající sběratelkou vzácného porcelánu nebo jednou ze dvou sportovkyň, sebevědomě předvádějících svá vycvičená těla v trikotech. Dcera, vnučka, sestra či přítelkyně mnoha žen. Manželka, milenka a kamarádka mnoha mužů. Matka mnoha dětí. Chameleón. Je autorkou desítek precizně inscenovaných autoportrétů, v nichž mění svůj věk, charakter a společenské postavení a přizpůsobuje se lidem, s nimiž se fotografuje. Děl, ve kterých se osobitě prolíná aranžovaná fotografie se sociologickým dokumentem, psychologická charakterizace konkrétních lidí se zobecňujícím obrazem různých kulturních, třídních či genderových stereotypů, „vysoké umění“ s pop kulturou, postmodernismus s konceptualismem, sociologický portrét s módní fotografií.


Autorem její první monografie je fotograf, historik fotografie a vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Slezské university v Opavě prof. Vladimír Birgus.