Mary Ellen Mark

Mary Ellen Mark

30. 5. 2002 - 14. 7. 2002

Nejvyšší Purkrabství Pražského hradu

Galerie - Mary Ellen Mark

Mary Ellen Mark

Mary Ellen Mark patří k nejvýznamnějším fotografickým osobnostem naší doby. Stala se světoznámou fotografkou díky mnoha knihám, výstavám a práci pro časopisy. Přispívá do The New Yorker a své fotoeseje a portréty vydává také v LIFE, New York Times Magazine, Rolling Stone, Vanity Fair a dalších časopisech. Po téměř třiceti letech, kdy intenzivně cestovala a věnovala se humanistické fotografii, je dnes vnímána jako jedna z nejvlivnějších a nejvíce respektovaných fotografek. Její fotografie se v našem světě odlišných kultur staly mezníky na poli dokumentární fotografie. Zobrazení Matky Terezy, indických cirkusů nebo bombayských nevěstinců byly výsledkem její mnohaleté práce v Indii. Fotografická esej o uprchlých dětech v Seattlu se stala základem filmu Streetwise, natočeného jejím mužem Martinem Bellem.

Mary Ellen Mark získala mimo jiné ceny jako: Cornell Capa Award, Matrix Awadrd, cenu Dr. Ericha Salomona, cenu World Press za vynikající mnohaletou práci, cenu Victora Hasselblada, dvakrát cenu Roberta F. Kennedyho, dva čestné doktoráty výtvarného umění. Uspořádala bezpočet výstav po celém světě.


Mary Ellen Mark o své práci říká:

„Od prvních dnů mé profesionální dráhy fotografuji lidi, kteří žijí na okraji nebo zcela na opačné straně naší společnosti. Někteří z nich se již díky nepřízni osudu ocitli neodvolatelně mimo možnost návratu, jiní se snaží navzdory všem těžkostem přežít. Vždy jsem chtěla, aby mé snímky hovořily ve prospěch těchto lidí, pro které samotné je těžké domoci se pozornosti.“

„Chci dělat snímky, které hovoří samy za sebe. Dobrá fotografie musí jít dále, než jen k povrchnímu vyobrazení. Stejně jako báseň, působící a dotýkající se nás svou abstrakcí, musí také fotografie být tak trochu abstraktní. Vlastně bych byla ráda, aby mé snímky působily na city těch, kteří jim věnují pozornost“.

Žádné další akce
Neproběhly
Žádné další akce