Michel Comte

FEMININE ICONS OF OUR TIMES - NOT ONLY WOMEN

18. 2. 2011 - 3. 4. 2011

Výstava “Not Only Women” přináší do České republiky ty nejvýznamněnší a nejzajímavější ženské portréty z produkce špičkového švýcarského fotografa Michela Comteho. Za svou třicetiletou kariéru fotografoval světově známé herečky, modelky, zpěvačky a další umělkyně. Záštitu nad výstavou převzal velvyslanec Švýcarska v České republice J. Exc. pan André Regli.

Fotografie autora

Výjmečný výstavní projekt pořádá Leica Gallery Prague ve spolupráci s galerií Vernon. Výstava „Michel Comte. Not Only Women. Feminine Icons of our Times“ představí v České republice jednoho z největších fotografů a portrétistů současnosti – Michela Comteho. Geraldine Chaplin o něm řekla: „Je to potulný rytíř fotografie: tulák, dobrodruh, nomád s fotoaparátem.“

Během své kariéry cestoval po celém světě, pracoval na reklamních kampaních pro slavné značky, jako jsou Gianfranco Ferré, Dolce & Gabbana, Armani, Versace atd. Zařadil se mezi nejžádanější fotografy módy na mezinárodní úrovni. Jedinečná schopnost zachytit tváře a těla se mu stala téměř loveckou posedlostí.

Výstava „Not Only Women“ vychází z předpokladu, že obraz módy a zvlášť té ženské, byl příliš často zkoumán pouze z pohledu ikonografického a stylistického. Michel Comte tento předpoklad zcela vyvrací. Jeho náhlé nápady se neomezují pouze na plasticko-estetické zkoumání objektu, jeho obrazy nejsou pouze dobře zinscenovaným divadlem, kde hlavní představitelkou je žena. Comte se stylistickou dokonalostí odkrývá intimitu ženskosti. V jeho ženských portrétech vystupují na neutrálním pozadí jasné obrysy obličejů a siluety těl. Nacházíme zde i kompozice, kde pozadí ožívá a stává se podstatnou součástí hlavního motivu. Ženy, které fotografuje, nejsou nikdy pouhé předměty, jsou vždy osobami, které se fotografovi daří transformovat na ikony současné ženskosti.

Mezi akty a portréty modelek, hereček a dalších umělkyň patří ty nejvýznamnější, které Comte ve své kariéře fotografoval – mezi jinými např. Verushka, Iman, Wallis Montana, Claudia Schiffer, Helena Christensen, Cindy Crawford, Carla Bruni (slavné skandální akty první dámy Francie) , Letitia Casta, Giselle Bündchen, Luise Bourgeois, Sophia Coppola, Catherine Deneuve, Isabella Rossellini, Sharon Stone, Sophia Loren, Charlotte Rampling, Geraldine Chaplin, Sandra Bernhard, Tina Turner, Whitney Houston.


Michel Comte

Fotograf Michel Comte se narodil v Curychu v roce 1954. V roce 1978 získal objednávky na první práce v zahraničí: reklamní kampaně pro oděvní domy Ungaro a Chloé. Následující rok se přesouvá do Paříže a odtamtud v roce 1981 do New Yorku, kde začíná spolupracovat s „Vogue America“. Poté se usadil v Los Angeles.
Na počátku devadesátých let minulého století se Comte stal jedním z nejobjevnějších světových fotografů módy a portrétů. Pracoval na reklamních kampaních slavných značek jako jsou Nike, Revlon, Lancôme, Hennessy, Davidoff Cool Water, Swatch, BMW, Mercedes Benz, Ferrari, Jaguar. Dlouhé roky sleduje na dráhách F-l závodní stáj Ferrari a fotografuje Michaela Schumachera.
Jeho činnost se neomezuje pouze na portréty a módu, stále více se věnuje fotoreportáži. Cestuje na místa válečných konfliktů, „hot spots“ naší planety – do Izraele, Iráku, Afganistánu, Bosny, Etiopie, Súdánu, Tibetu a Kambodži. Mnohé jeho fotografické práce jsou určeny pro Mezinárodní výbor Červeného kříže, jiné fotografuje pro Water Foundation. Mnoho prací vyšlo během jeho kariéry též knižně. Mnoho prací vyšlo během jeho kariéry též knižně.
© Michel Comte Estate / I-management SA


K výstavě je připraven katalog v anglickém jazyce i doprovodný program včetně komentovaných prohlídek. Všechny fotografie jsou prodejné. Část expozice v galerii Vernon bude přístupná po telefonické domluvě
na čísle +420 773 915 501.

 


CREDITS

Výhradní právo k projektu:
Serena Baccaglini, Alessandro Luigi Perna

Kurátor výstavy: Serena Baccaglini

Spolukurátor: Maurizio Vanni

Odborná koordinace: Alessandro Luigi Perna

Copyright: Michel Comte Estate/ I-Management SA