STANISLAV TŮMA

ROKY MĚŘENÉ SVĚTLEM

11. 1. 2019 - 3. 3. 2019

Stanislav Tůma nepochybně patří k nejvýznamnějším českým fotografům konce dvacátého století a přelomu století nového. Přestože od jeho odchodu uplynula již řada let, fotografie z jeho rozsáhlého archivu jsou stále velmi současné a zároveň reprezentují mnohé hodnoty, vlastní tomu nejlepšímu z odkazu klasické fotografie.

Galerie - ROKY MĚŘENÉ SVĚTLEM

Fotografie z vernisáže

I když existuje řada momentů, které tvorbu Stanislava Tůmy spojují s tím nejlepším v klasické černobílé fotografii, na prvním místě je to předevšímjeho využití světla jako nejdůležitějšího výrazového prostředku. Fotografie je obraz ,,malovaný” světlem a toho byl Tůma věčným hledačem. Světlo, stín či ozářené struktury podněcovaly jeho představivost a prostřednictvím jeho vidění zázračně a poeticky transformovaly šedou realitu. Patřil k umělcům, pro něž bylo fotografování základní bytostnou potřebou; byl chodcem, který nikdy nezapomněl svou Leicu doma. Hledal své záběry vždy v přesném světle – a někdy (i obráceně) jen přesné světelné paprsky a odrazy přítomných objektů. Kromě lyričnosti a svébytné práce s metaforou vykazují jeho vždy černobílé fotografie některé další společné rysy – jsou jimi cílený minimalismus a jistá uvolněnost sdělení.

Mnohé Tůmovy fotografie jsou pouhými fragmenty okolí – zátiší zachycující venkovní či vnitřní prostory, nebo jejich detaily. Fungují právě na principu neobyčejného osvětlení a kompozice, jejichž volba je posunuje daleko za hranice popisu reality, kde nabývají nových významů. Jinou skupinou jsou fotografie, které v sobě skrývají, díky své jisté narativnosti, nedopovězené a lehce načrtnuté příběhy, které jako by byly statickými souputníky snímků nové filmové vlny, jež si pohrávala s napětím nevysloveného. Stanislav Tůma byl také milovníkem Malé Strany a jejím dvorním fotografem, takže se díky jemu zachovala podoba tohoto prostředí ve své neopakovatelné atmosféře druhé poloviny minulého století. Malostranskou součástí byli i jeho přátelé a známí z uměleckého a bohémského kroužku, které fotograf portrétoval s lehkostí a přesným smyslem pro jejich charakterizující osobnostní rysy. Po Tůmově předčasném odchodu se zachoval neuvěřitelně bohatý archiv, ze kterého je možné vybírat celé tématické skupiny originálních černobílých zvětšenin. Tato výstava se soustřeďuje především na mimořádná zátiší, která se dnes jeví v rámci jeho uměleckého odkazu jako to nejcennější.

Nikdy nefotografoval na velký formát. Kinofilm a lehká kamera mu zprostředkovaly potřebnou svobodu pohybu a určitou neokázalost jeho výpovědi. Tůma měl možnost díky svému švédskému pasu procestovat a „profotografovat“ severní Evropu, Anglii, Spojené státy americké a Afriku v době, kdy byly naše hranice pro většinu lidí pevně uzavřeny. Pro jeho vnímání to bylo velmi důležité – přinesl si zpět domů nejen uměleckou i praktickou zkušenost ze západu, ale i nadhled a odvahu pro svobodu vyjádření, které nezná žádná zbytečná tabu. Stanislav Tůma je představitelem květinové generace – s celou její vřelostí, romantičností, netradičními příměry a vztahem k nejobyčejnějším věcem. Přitom je ale v jeho tvorbě pevně zakotvený odkaz české klasické a avantgardní fotografie, jíž si neobyčejně vážil a vědomě na ni navazoval. Právě toto zvláštní propojení staví dílo Stanislava Tůmy na významné a nezaměnitelné místo v české fotografii.

Eva Heyd, kurátorka


Eva Heyd (*1953)

Eva Heyd vystudovala žurnalistiku na Karlově univerzitě a od konce sedmdesátých let působila jako profesionální fotografka a novinářka.

V roce 1985 odešla do USA, kde žila dvacet let a pracovala jako fotografka pro nejvýznamnější muzea a galerie v New Yorku. Ve své vlastní volné tvorbě se soustřeďuje na umělecké projekty, které experimentují s využitím fotografického obrazu. Vystavovala nejen v galeriích v New Yorku a na dalších místech v USA, ale i v Evropě. V roce 2005 se vrátila do Čech a usadila se v Rožmitále pod Třemšínem.

V současné době je ředitelkou Czech National Trust a funguje jako manažerka různých projektů této neziskové organizace, která usiluje o záchranu kulturního dědictví. Je aktivní novinářkou, fotografkou, pedagožkou i kurátorkou.

www.evaheyd.com


Stanislav Tůma (1950 – 2005)

Stanislav Tůma se narodil 11. července 1950 v Chebu. Od dětství se zajímal o fotografii, ale na přání rodiny začal studovat hotelovou školu. Tady však vydržel pouze dva roky, než se odstěhoval od rodiny a začal se živit jako DJ. Našel si byt v barokní vile na úpatí Petřína. Tento dům se následně stal centrem, kde se scházeli jeho přátelé umělci, a Malá Strana se tak stala Tůmovým osudem.

Od roku 1969 začíná profesionálně fotografovat. V sedmdesátých letech fotografuje převážně českou hudební scénu, divadlo a architekturu. V roce 1980 se stěhuje do Švédska, později do Amsterodamu.

Vystavuje v evropských muzeích a galeriích (Canon Photo Gallery, Amsterdam, 1981; Kunstindustrimuseum, Kodaň 1983, Ny Carlsberg Glyptotek, Kodaň 1984, Henie-Onstad Kunstsentret, Oslo, 1984). Publikuje v evropských fotografických časopisech a jeho práce jsou zastoupeny ve významných sbírkách.

V roce 1982 získává Kulturní cenu Státní kulturní rady Švédska ve Stockholmu. V Holandsku vychází jeho první fotografická kniha Women s básněmi Jaroslava Seiferta.

Na jaře 1990 se vrací natrvalo do Prahy. Malá Strana a Hradčany se stávají hlavním tématem jeho volné tvorby. Ve stejné době vznikají další soubory; zátiší, akty a portréty.

Vedle svých autorských výstav řadu let organizuje skupinové výstavy fotografů a výtvarníků v Čechách, ale i v zahraničí.

Jeho první velká souhrnná výstava v České republice se konala ve výstavní síni Mánes na jaře 1994. V Praze vydává svoji další knihu Suburbium Pragense, oceněnou titulem Fotografická publikace roku 1997. Kniha Prager Motive in Fotos und Poesiezískala v roce 2004 ocenění Nejlepší fotografická publikace s textem.

Poslední důležité výstavy Tůmových prací proběhly v roce 2000 v rámci projektuPraha 2000 – Evropské město kulturyna Staroměstské radnici a v roce 2006 výstava Pražské fragmentyv Muzeu hlavního města Prahy.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR představovalo Tůmovy práce po celé Evropě prostřednictvím Českých center: ve Stockholmu, Berlíně, Budapešti, Moskvě, Varšavě, v Sofii.

Stanislav Tůma zemřel 14. září 2005 v Praze.


Samostatné výstavy

1977 AFRICA – PLAN DESIGN STUDIO, Kodaň DK

1978 AFRIKA, DIVADLO RUBÍN, Praha

1980 MALOSTRANŠTÍ – ATELIER TŮMA, Praha

1981 FOTOGRAFIE Z MALÉ STRANY – DIVADLO V NERUDOVCE, Praha

PRAGUE PHOTOGRAPHS- CANON PHOTO GALLERY, Amsterdam NL

1982 PORTRÉTY, DETAILY – GALERIE VE VĚŽI, Mělník

1983 PRAG FOTOGRAFIER – KUNSTINDUSTRIMUSEUM, Kodaň DK

MINEN FRÅN PRAG – PENTAX GALLERY, Stockholm S

FOTOGRAFIEN AUS PRAG – GALERIE 70, Berlín D

MUISTOJA PRAHASTA – VALOKUVAMUSEON STUDIO, Helsinky FIN

DIVADELNÍ FOTOGRAFIE – DIVADLO RUBÍN, Praha

1984 FRIENDS – NY CARLSBERG GLYPTOTEK, Kodaň DK

FOTOGRAFIER – HENIE-ONSTAD KUNSTSENTRET, Oslo N

MALÁ STRANA – GALERIE VAN DER HAVE, Amsterdam NL

FOTOOS – STUDIO VISA, Alkmaar NL

FOTOGRAFIE 1980 – 85, ZÁTIŠÍ – DŮM UMĚNÍ, FUNKEHO KABINET, Brno

FRIENDS – GALERIE 70, Berlin D

FOTOUTSTILLING – PREUS FOTOMUSEUM, Horten N

1987 WOMEN – FOCUS ON PHOTOGRAPHY GALERIE, Amsterdam NL

STILL-LIFES – PORTFOLIO GALLERY, Londýn GB

1988 WARTEN AUF LICHT – ATELIER HERBERT DÖRING, Kolín nad Rýnem D

1990 FAREWELL, FAREWELL – CANON IMAGE CENTRE, Amsterdam NL

STANISLAV TŮMA – GALERIE PENNINGS, Eindhoven NL

1991 MALOSTRANSKÁ ZÁTIŠÍ – GALERIE GRADUS, Praha

1994 FOTOGRAFIE – VÝSTAVNÍ SÍŇ MÁNES, Praha

1996 PRAŽSKÉ PODHRADÍ/SUBURBIUM PRAGENSE – OBECNÍ GALERIE BESEDA, Praha

SUBURBIUM PRAGENSE – ČESKÉ CENTRUM, Moskva RU

SUBURBIUM PRAGENSE – DIVADLO TA FANTASTIKA, Praha

SUBURBIUM PRAGENSE – DIVADLO U HASIČŮ, Praha

1997 SUBURBIUM PRAGENSE – GALERIE KAMZÍK, Praha

1998 KONČIT ZASE ZNOVU, STAROMĚSTSKÁ RADNICE/Křížová chodba (s Ivanem Kuťákem), Praha

MALOSTRANSKÁ ZÁTIŠÍ – PEN KLUB, Praha

2000 FOTOGRAFIE 1970-2000, STAROMĚSTSKÁ RADNICE/Křížová chodba, Rytířský sál, Praha

FOTOGRAFIE 1970-2000, KULTURNÍ DŮM, Dobříš

FOTOGRAFIE 1970-2000, MĚSTSKÁ GALERIE, Trutnov

2001 FOTOGRAFIE 1970-2001, GALERIE FR. DRTIKOLA – Zámeček, Příbram

2002 SUBURBIUM PRAGENSE – MALÁ GALERIE České spořitelny, Kladno

PRÁGAI VÁRALJA – A CSEH CENTRUM, Budapešť, H

2003 PRAŽSKÉ PODHRADÍ – GALERIE MILLENNIUM, Praha

2004 ZLØTA PRAGA – CZESKIE CENTRUM, Varšava PL

PRAŽSKÉ PODHRADÍ – PALFFYHO PALÁC – ČESKÉ CENTRUM, Bratislava SK

AKTY – GALERIE PERON, Praha CZ

LIDSKÁ KRAJINA – OBECNÍ GALERIE BESEDA (s Janem Šafránkem), Praha

2005 SUBURBIUM PRAGENSE – TJECKISKA CENTRET, Stockholm S

PRAGER MOTIVE, CZECH CENTRE Berlín D

PRAGER MOTIVE, Rehau, D

LIDSKÁ KRAJINA – GALERIE MILLENNIUM, Praha

KOMERČNÍ BANKA, Praha

2006 PRAŽSKÉ FRAGMENTY- MUZEUM HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY, Praha

2007 FRAGMENTY TICHA – GALERIE NOSTRESS, Praha

ARS PRAGENSIS – Obecní galerie Beseda, Praha

NÁRODNÍ VÝSTAVA ČR/THE CZECH NATIONAL EXHIBITION-Kuala Lumpur, Malaysia

2010 VE STÍNU/IN THE SHADE, STAROMĚSTSKÁ RADNICE/Křížová chodba,Rytířský sál, Praha

2011 PRAISE OF SHADOWS/CHVÁLA STÍNŮ, Czech Centre Tokyo, Japonsko, J

ČÍ JE TO MĚSTO, Divadlo Na zábradlí, Praha CZ

2012 ARCHITECTURA POETICA, FOTOGALÉRIA NOVA, Košice, SK

ZÁTIŠIA, mestská galéria Caraffova väznica, Prešov, SK

2015 JINÝ POHLED, Art in Box, Praha

AUF DEN STEIN GEFÜHLT, Galerie auf der Pawlatsche, Wien, A


Zastoupení ve sbírkách

1980 KONGELIGE BIBLIOTEK, Kodaň DK

1981 BIBLIOTHÉQUE NATIONALE, Paříž F

1982 STEDELIJK MUSEUM, Amsterdam NL

1983 MORAVSKÁ GALERIE, Brno

SUOMEN VALOKUVATAITEEN MUSEO, Helsinky FIN

1984 MUSEUM FOR FOTOGRAFISK KUNST, Odense DK

HENIE-ONSTAD KUNSTSENTRET, Oslo N

1985 RIJKSMUSEUM AMSTERDAM BERT HARTKAMP COLLECTION, Amsterdam NL

THE MUSEUM OF FINE ARTS – MANFRED HEITING COLLECTION, Houston. USA

1986 PREUS FOTOMUSEUM, Horten N

1988 IBN KUNSTSAMLUNG DEUTSCHLAND D

1990 MUSEUM OF MODERN ART, Yokohama J

2002 COMUNITA COMPRENSORIALE OLTRADIGE, Bolzano I

MAGYAR FOTOGRÁFIAI MÚZEUM, Kecskemét H

NARODNI MUZEUM FOTOGRAFIE/NATIONAL MUSEUM OF PHOTOGRAPHY, Jindřichův Hradec

2003 MINISTERSTVO ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČR

2008 UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM, Praha

2010 GALERIE HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY, Praha


Ocenění

1982 KULTURNÍ CENA STÁTNÍ KULTURNÍ RADY ŠVÉDSKA – Stockholm SWE

1983 TVŮRČÍ STIPENDIUM UNIE ŠVÉDSKÝCH UMĚLCŮ – Stockholm SWE

1997 FOTOGRAFICKÁ PUBLIKACE ROKU 1997 – Praha