Felix Lupa

Street Photography

20. 6. 2014 - 7. 9. 2014

Felix Lupa (*1972) je významným představitelem soudobé izraelské reportážní a dokumentární fotografie a současně je jedním z nejvýraznějších zástupců tzv. “street photography”. Svoji fotografickou práci nazývá “okem veřejnosti” a mapuje v ní nejen každodenní jevy dané společnosti a dané lokality, ale nekompromisně odkrývá i sociální témata, se kterými se v současné době celý svět dennodenně potýká a konfrontuje.

Fotografie z příprav

Fotografie z vernisáže

Felix Lupa

„Bylo mi jasné, že fotografie pro mě neznamená jen zábavu a obživu, ale spíše způsob života. Nabyl jsem zkušenosti v různých fotografických žánrech, ale dostatečně brzy jsem zjistil, že se musím zaměřit na směr, ve kterém jsem nejlepší, a který mě nejvíc baví – konkrétně dokumentování lidí, jejich životů a prostředí. Ve skutečnosti jsem začal dělat street fotografii, aniž bych věděl, že takový žánr existuje. Způsob, jakým street fotografové uvažují a pracují, je podobný lovcům; čím jsou zkušenější a lepší, tím se jejich vzdálenost od objektu zájmu zkracuje. Všichni street fotografové jsou ve skutečnosti „pouličními lovci“. Jejich hlavním nástrojem pro zachycení zajímavých situací je schopnost překvapit a vytrvalost při překonávání neúspěchu. Jsem zvyklý vyrážet do ulic pouze s jedním foťákem a jedním objektivem, nejlépe širokoúhlým, což mě nutí jít k mému objektu zájmu co nejblíže.
Usiluji o to, aby byly mé fotografie určitým „okem veřejnosti“, které nám tlumočí pravidla či zákonitosti ulice. Jsou to rozmanité, komplexní výpovědi plné silných emocí ze zlomových situací lidského života. Schopnost vidět tyto osudové situace a propojit se s nimi, je základní instinkt, stejně jako dýchání, a „oko veřejnosti“ je médium, pomocí kterého umělec zprostředkovává svůj specifický úhel pohledu.“


Výstava fotografií Felixe Lupy je autorovou první samostatnou prezentací v rámci České republiky. Lupa představuje českému publiku výběr fotografií z Jižního Súdánu, Kuby a Tel Avivu.

Výstava vznikla ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael, Českým centrem v Tel Avivu.


Doprovodný program

Svá místa si, prosím, rezervujte na emailu lgp@lgp.cz

pondělí 23. 6. 2014, 18h
Beseda s Felixem Lupou o jeho tvorbě.
Besedu s předním představitelem soudobé izraelské reportážní, dokumentární a “street fotografie” povede doc. Filip Láb působící na katedře žurnalistiky FSV UK.
Beseda se koná v ANGLICKÉM JAZYCE.


Všechny fotografie jsou prodejné.

V případě zájmu kontaktujte manažerku pro prodej Pavlínu Pořízkovou: pp@lgp.cz