Helmut Newton

Work

27. 9. 2003 - 31. 12. 2003

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Helmut Newton

Helmut Newton instalace

Helmut Newton

Elegance, extáze a extravagance se skrývají ve jménu Helmuta Newtona.

I když je jeho dílo světově proslulé, nemluví o sobě rád na veřejnosti a místo toho nechává promlouvat své dílo. Helmut Newton se narodil roku 1920. Jen o dvanáct let později ho okouzlila světla fotografických blesků. Jako malý chlapec si koupil za 3,5 marky fotoaparát Zeiss Box Tengor s filmem uvnitř a začal nadšeně fotografovat. A v šestnácti se rozhodnul, že se stane fotografem.

Získal fotografické vzdělání od berlínské fotografky Yve, která vkládala do svých portrétů, módních fotografií a aktů zvláštní kouzlo. Druhá světová válka a touha po fotografování dovedla mladého Newtona daleko na východ – v roce 1938 do Singapuru, později do Austrálie, kde se setkal a oženil s June.

V roce 1957 se přestěhoval do Paříže, města módy, trendů a vibrujícího života. ” Když jsem přišel do Paříže, řekl jsem si: Tady to je! To město je stvořeno pro život a fotografii. Ulice tu žila. Život proudil na bulvárech, v kavárnách a restauracích. Vypadalo to, že krásné ženy jsou všude.” Jen tam byl Newton schopen ukázat své schopnosti. Neetabloval se jako fotoreportér, ale jako fotograf módy, byl darem z nebe. V té době začínaly provokativní módní série. Prosadil se a začal pracovat pro francouzský magazín Vogue. Vedle nejkrásnějších žen světa má Newton další vášeň: drahé, rychlé vozy, které se znovu a znovu objevují na jeho fotografiích. Ale v soukromí zůstal u skromného VW Golf. V roce 1975 se konala jeho první výstava v pařížské galerii Nikon. O rok později dostal the Art Directors Club Tokyo Award pro nejlepšího fotografa roku.

Od té doby začal celosvětový boom fotografií Helmuta Newtona. Modelky dodávaly jeho obrazům potřebnou eleganci – aktům tak vzal příchuť “špinavých obrázků”. Díky cyklům Big Nudes, Naked and Dressed a Domestic Nudes se stal světoznámou celebritou. Newton miluje fotografování silných žen. “Mám rád nebezpečné ženy, ne abych s nimi bojoval, ale pro své fotografie”. Získal mnoho cen – v roce 1992 dokonce získal Kříž za zásluhy o Německou spolkovou republiku. Newton získal světový úspěch knihou Sumo, velikosti 50×70 cm, s 480 stranami a vážící 30 kilogramů. Edice této obří knihy byla limitována na 1000 exemplářů.