JAROSLAV YARI BEŇO

Jaroslav Yari Beňo se narodil roku 1971 na Slovensku, v „městě hliníku“ Žiaru nad Hronom, a do svých třiatřiceti let žil v malé vesničce Kosorín. Vystudoval obor mechanik elektrotechnických zařízení na elektrotechnické průmyslovce v Bánské Bystrici.

Fotografovat začal jako dvanáctiletý, a to plastovým fotoaparátem Corina, který dostal k narozeninám od svého bratra.

Dvanáct let pobýval v malebném anglickém městečku Horsham nedaleko Londýna, kde pracoval pro British Telecom Openreach jako telefonní technik. Tady ho ovlivnilo moře a minimalistické pojetí scény. Momentálně žije a pracuje Ostravě, neboť jeho manželka pochází z tohoto města.

Jeho fotografie byly uveřejněny ve většině anglických fotočasopisů (mj. Digital Photography). Časopis Black and White Photography mu udělil cenu za zajímavý akt (Noha s hruškou). V něm byli jeho fotografie uvěřejneny celkem 3x. Získal také třetí cenu časopisu Amateur Photographer v soutěži Canonu (v kole nazvaném Bold color), přestože uvedl, že fotí fotoaparátem Nikon. Publikoval i ve francouzském Photo Art a v chorvatském časopise Bulb. Americký novelista Jack Svercek si jeho fotografii vybral na cover své knihy Hate and Love. Britská hudební skupina Phanthom Light byla inspirována jeho fotkou Rubber Duck Dream, podle které udělala svůj videoklip.