Hledání poslední vesnice

Hledání poslední vesnice

Je slovenská vesnice českým Tahiti? Proměny fotografického pojetí vesnice od posledních ostrůvků tradiční pospolitosti přes kolektivizovanou vesnici až po Vesničku mou střediskovou vám přiblíží Tomáš Pospěch – pedagog, fotograf a kurátor v jedné osobě – na fotografiích českých a slovenských fotografů (Martin Martinček, Josef Koudelka, Gustav Aulehla, Markéta Luskačová, Pavel Vavroušek, Miroslav Pokorný, Jindřich Štreit, Jitka Hanzlová, Karel Cudlín, Evžen Sobek).

Beseda se bude konat v pondělí 24. ledna od 18 hodin v Leica Gallery Prague za dodržení aktuálních protiepidemických opatření. Prosíme o rezervaci míst předem na e-mailu post@lgp.cz.

 


Křest knihy “I JÁ SE TOULAL ULICEMI MANHATTANU”

Křest knihy “I JÁ SE TOULAL ULICEMI MANHATTANU”

Zveme Vás na opožděný křest knihy, který se nemohl kvůli pandemii Covid-19 konat při jejím vydání.

Kniha I já se toulal ulicemi Manhattanu vyšla v loňském roce v nakladatelství Kant. Povídání o New Yorku s autorkou knihy a prezentace jejích fotografií se uskuteční v Leica Gallery Prague v pondělí 29. 11. 2021 od 18 hodin. Rezervace míst nutná na e-mailu: post@lgp.cz

I JÁ SE TOULAL ULICEMI MANHATTANU
Text a fotografie: Eva Heyd
Ilustrace: Jan Trakal
Grafická úprava: Martina Kupsová, Klára Zahrádková
Vydalo nakladatelství Kant

O městě, které nyní nikdy nespí.  Nebylo tomu tak ale vždycky..

Přijměte pozvání na výlety proti proudu času po souřadnicích místa zvaného kdysi Mannahatta. Cesty jsou protkané životními příběhy lidí, kteří svým zápalem, energií a schopnostmi utvářeli jeho podobu, atmosféru a svébytnost.
Fakta i zajímavosti vzniku metropole, která se stala vlajkovou lodí nastupujícího nekompromisního kapitalismu, nabízí řadu impulzů k přemýšlení o hodnotách našeho života i společnosti.
Kniha je i díky jedinečným ilustracím nejen průvodcem pro čtenáře, kteří se do New Yorku chystají, ale i inspirativním a vizuálním zážitkem pro ty, kteří se budou těšit návštěvou historických osobností a míst jen ve své mysli.

Beseda se uskuteční v Leica Gallery Prague v pondělí 29. 11. 2021 od 18 hodin. Vstup zdarma, rezervace míst nutné na mailu:  post@lgp.cz


Beseda o trampech s trampem Liborem Fojtíkem

Beseda o trampech s trampem Liborem Fojtíkem

Zveme Vás na besedu s  autorem současné výstavy Liborem Fojtíkem – bude se konat ve čtvrtek 24. 6. od 18 hodin.

Fotograf Libor Fojtík se narodil v trampské rodině a do 18 let jezdil s rodiči i bez na vandr s usárnou a v kanadách.Trampské prostředí dokonale zná a se zaujetím i nadsázkou je mapuje. Na besedě bude tedy řeč o tom, jak vznikaly fotografie z vystaveného souboru Trampové i o lidských příbězích, skrytých za jednotlivými fotografiemi.
Beseda se uskuteční v Leica Gallery Prague ve čtvrtek 24. 6. od 18 hodin. Vstup zdarma, rezervace míst na mailu:  post@lgp.cz


Beseda s autorem výstavy Šeptuchy – Kubou Kamińskim

Beseda s autorem výstavy Šeptuchy – Kubou Kamińskim

Letošní držitel prestižní Grand Press Photo, polský fotoreportér Kuba Kamiński, představí svůj cyklus černobílých snímků z polsko-běloruského pohraničí, který můžete v aktuálně vidět v Leica Gallery Prague.

Velmi osobní fotografický projekt zachycuje nejen „středoevropské šamanky“, léčitelky, které si říkají šeptuchy, ale také krajinu, v níž žijí. Jak se Kamińskému podařilo získat jejich důvěru a zblízka zachytit tajemné rituály? Besedy se zúčastní také kurátorka výstavy Marie Iljašenko.

Beseda se uskuteční v úterý 1. 6. 2021 od 18 hodin, nutná je rezervace míst předem na e-mailu: post@lgp.cz.

Vstup zdarma, beseda se bude konat při dodržení aktuálních hygienických opatření.

 


Pavel Mára: Site Specific

Pavel Mára: Site Specific

Publikace vznikla k výstavnímu projektu fotografa Pavla Máry v kostele Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích. V Leica Gallery Prague bude pokřtěna její limitovaná knižní edice, kterou představí fotograf Pavel Mára, autorka úvodního textu Radana Ulverová a grafici Karel Haloun a Jan Zich. Součástí večera bude projekce dokumentárních fotografií z realizace projektu a krátkého filmu, který byl k této výstavě vytvořen režisérem Pavlem Dragounem.

Křest knihy se uskuteční v pondělí 21. 9. 2020 od 18 hodin v Leica Gallery Prague, vstup zdarma. Prosíme o rezervaci míst na e-mailu post@lgp.cz

Publikace vznikla ke stejnojmennému výstavnímu projektu fotografa Pavla Máry v kostele Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích. V Leica Gallery Prague bude pokřtěna její limitovaná knižní edice, kterou představí fotograf Pavel Mára, autorka úvodního textu Radana Ulverová a grafici Karel Haloun a Jan Zich. Součástí večera bude projekce dokumentárních fotografií z realizace projektu a krátkého filmu, který byl k této výstavě vytvořen režisérem Pavlem Dragounem.

„Publikace Pavel Mára: Site Specific měla poněkud jiné ambice, než výstavní katalogy obvykle mívají. Byla součástí výstavy, ale může stát i sama o sobě jako její kapesní varianta. Dokonce se snaží nabídnout ‚víc‘, totiž prázdný prostor chrámu před tím, než v němž byla instalována. Kniha je komponována ve variabilním řádu moduloru o devíti čtvercích, který reflektuje způsob, jakým byla výstava autorsky komponována. Náklad katalogů v měkké vazbě doprovází limitovaná edice padesáti číslovaných kusů v luxusní pevné vazbě s vintage fotografií, podepsanou autorem.“ (Karel Haloun)

Záměrem projektu fotografa Pavla Máry (nar. 1951) pro bývalý jezuitský kostel Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích bylo využití dialogu barevnosti barokního prostoru s černobílými i barevně desaturovanými profánními fotografiemi, které svou formou rezonují s jeho monumentalitou. Osm fotografií z nově realizovaného souboru Tváře (2015, 2019) bylo v prostoru hlavní lodě kostela prezentováno na transparentních deskách v nadživotní velikosti jako digitální simulace otisku technického planfilmu. Instalace těchto průhledných obrazů stála ve vizuální opozici k černobílým analogovým zvětšeninám z cyklu Mater z roku 2016, umístěným kolem oltáře a v oratoři (Mater Paže, Nohy, Krk, 2017). Nejstarší část vystavených děl, u nás i v zahraničí často prezentovaný cyklus Rodina  Triptychy z let 1991 a 2011, se stala součástí průchozích empor.  Digitální záznam Torza s jizvou (2019), umístěný na kruchtě kostela, výstavní projekt završoval. Výstava probíhala v kostele Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích od 10. června do 16. srpna 2020.

 


Beseda o nové knize Michaela W. Pospíšila

Beseda o nové knize Michaela W. Pospíšila

Zveme vás na pondělní besedu o fotografii, tentokrát spojenou s křestem knihy Paris, Praha etc….   O tomto projektu budeme diskutovat s jeho autorem Michaelem W. Pospíšilem, kurátorkou knihy Terezií Zemánkovou a Karlem Kerlickým z nakladatelství KANT.

Dozvíte se více o osudových událostech v životě autora i o projektu, jehož část (Paris, etc…) je vystavena v naší galerijní kavárně. Další fotografie jsou k vidění ve Francouzském institutu Praha. Při besedě Vám promítneme fotografie, které se do výstav nevešly – tj. kompletní soubor Paris, Praha, etc… tak, jak je zachycen v knize nebo jak bude na podzim představen v galerii G4 v Chebu.

Beseda se uskuteční v Leica Gallery Prague v pondělí 8. června 2020 od 19 hodin. Pokud se jí chcete zúčastnit, prosím zašlete nám přihlášku na e-mail post@lgp.cz. Kapacita galerie je omezená a bez potvrzené přihlášky Vám bohužel nemůžeme garantovat vstup (vzhledem k současným epidemiologickým opatřením). Děkujeme za pochopení.

Vstup zdarma.

 


Komentovaná prohlídka s Vasilem Stankem

Komentovaná prohlídka s Vasilem Stankem

Technika, kterou použil Vasil Stanko při fotografování svého cyklu Rodinný portrét, je unikátní a přitom pro tohoto autora typická – s využitím několikanásobného zrcadlení vytváří kompozice, které mají nezaměnitelnou vizualitu a vícevrstevný obsah. Jak takovéto “zrcadlené obrazy” vznikají, co předcházelo zmáčknutí spoušti? Jak si vybíral Vasil Stanko své modely?  A kdo byl hlavním režisérem kompozic, které jsou u každého modelu jiné, nezaměnitelné, zaplněné důvěrně blízkými osobami a intimním prostředím  fotografovaných?

 

 

Na otázky, které vás napadají při prohlídce výstavy Rodinný portrét, bude odpovídat její autor při komentované prohlídce. Ta se uskuteční ve čtvrtek 24. 9. 2020 od 18 hodin v Leica Gallery Prague.

Vstupné na komentovanou prohlídku je stejné jako běžné vstupné na výstavu, tj. 70 korun základní vstupné, 40/30 korun snížené vstupné.

Prosíme o rezervaci míst na e-mailu post@lgp.cz

Účast na komentované prohlídce se bude řídit aktuálními hygienickými nařízeními kvůli Covid-19 a tímto Vás žádáme o jejich sledování a respektování.


KUBA KAMINSKI – ŽIVOT FOTOREPORTÉRA

KUBA KAMINSKI – ŽIVOT FOTOREPORTÉRA

Jaká je práce fotoreportéra? Polský fotograf Kuba Kamiński se stejně jako Krzysztof Miller, kterého dobře znal, pohybuje v oblastech válečných konfliktů a revolucí, ale zachycuje i každodenní život v Polsku nebo ve světě.

Beseda se koná v pondělí 2. prosince 2019 od 19 hodin. Prosíme o rezervaci míst na e-mailu post@lgp.cz

Vstup zdarma, tlumočení do češtiny zajištěno.

Spoluorganizátoři akce: Polský institut a Knihovna Václava Havla


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY TORZO | RETROSPEKTIVA

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY TORZO | RETROSPEKTIVA

Výstavou vás provede autor spolu s kurátorem výstavy.

Fotogalerie

Začátek v 18 hodin.


Vstupné ve výši vstupenky na výstavu.
Rezervace míst na emailu: lgp@lgp.cz

ČESKÁ FOTOGRAFIE 20. STOLETÍ

ČESKÁ FOTOGRAFIE 20. STOLETÍ

Obnovili jsme tradici večerních besed v LGP! První se uskutečnila v pondělí 13. prosince 2010 s Vladimírem Birgusem, Janem Mlčochem a Karlem Kerlickým.

Fotogalerie

V rámci besedy na téma Česká fotografie 20. století hovořili autoři a vydavatel stejnojmenné knihy především o dosud málo známých českých fotografech.

FOTOGRAFIE A SOCIOLOGIE

FOTOGRAFIE A SOCIOLOGIE

Beseda s Jiřím Siostrzonkem se koná v pondělí 31. 1. 2011 od 19 hodin. Tématem budou souvislosti fotografie se sociologií a psychologií. Posluchači se dozvědí, jak rozklíčovat vizuální sdělení, jak “číst” fotografie. V přednášce, bohatě ilustrované fotografiemi, bude Jiří Siostrzonek hovořit o symbolice obrazu. Setkání s „fotografií jinak“ je určeno především zájemcům o přesahy fotografie do jiných oborů, jiných znalostních světů.

Fotogalerie

Jiří Siostrzonek je zástupcem vedoucího Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě, kde vyučuje základy sociologie a psychologie umění, dějiny výtvarného umění a dějiny filmu. Přednáší též na Filozofické fakultě Palackého univerzity v Olomouci, na Univerzitě T. Bati ve Zlíně a na univerzitách v polské Poznani, Katovicích, Krakově, Vroclavi.


K čemu slouží fotografům sociologická znalost

Fotografie s nástupem digitálních technologií zažívá druhou revoluci. V současnosti fotografujeme téměř všichni. Fotografujeme vše, co nás oslovuje. Vytváříme osobní obrazové deníky. Na jedné straně jsme přesyceni obrazovými informacemi, na druhé straně se paradoxně potýkáme s obrazovou negramotností. Je běžné, že vizuální sdělení často neumíme číst, protože neznáme vizuální gramatiku, sloh, symbolickou komunikaci. K tomu, abychom rozuměli fotografickým obrazům nejen povrchově, potřebujeme být vybaveni vědomostmi, znalostmi a životními zkušenostmi, které umocňuji náš prožitek při čtení fotografií.

Při hodnocení fotografií se často objevuje termín sociologická fotografie. Je zajímavé, že sociologie, věda o společnosti, má nejen stejné historické kořeny vzniku jako fotografie (30. léta 19. století), ale v praktické aplikaci napomáhá např. v dokumentární fotografii interpretovat a pochopit zachycenou sociální realitu, krajinu, zátiší, architekturu v širších souvislostech.

Setkání s „fotografií jinak“ je určeno především zájemcům o přesahy fotografie do jiných znalostních světů, ale především jako prostředek pro tázání a hledání odpovědí na magii každodenností, kterou všichni žijeme, ale téměř neprožíváme.

V přednášce, která bude bohatě ilustrována promítanými fotografiemi, se pokusíme odhalit příběhy skryté ve fotografiích. Pokusíme se objevit další roviny sdělení a významy, které fotografie nesou.

KDO SE DÁ NA VOJNU…

KDO SE DÁ NA VOJNU…

Pod názvem “Kdo se dá na vojnu…” nabízí Leica Gallery Prague sondu do paměťového pásma téměř poloviny populace. Mozaiku postřehů fotografa Josefa Mouchy modelovala z jedné strany armáda, z druhé antisocialistický realismus. Více než čtvrtstoletý odstup bizarnost momentek z ostravského letiště v Mošnově jen zvyšuje.

Fotogalerie

Josef Moucha

1956, Hradec Králové
Na Karlově univerzitě v Praze vystudoval žurnalistiku (1975–1980). Publikuje nejčastěji v časopisech Literární noviny, Host, Ateliér. Od roku 1980 uspořádal řadu osobních i kolektivních výstav. Koncem 80. let spoluzakládal občanské sdružení Aktiv volné fotografie (dnes FotoForum Praha), roku 1991 galerii Pražský dům fotografie. Podílel se na různých teoretických i praktických projektech, mimo jiné s kolektivem autorů na sborníku Alternativní kultura: Příběh české společnosti 1945–1989 (2001), výrazně přispěl do obsáhlého katalogu Fotogenie identity / Paměť české fotografie (2006). Samostatně vydal eseje o historii fotografie a technických obrazech Zážitek arény (2004) a beletristický příběh dezertéra Mimochodem (2004). Od poloviny 90. let působí ve svobodném povolání.