VRACÍM SE DO ZEMĚ LABYRINTU

11. 3. 2013

VRACÍM SE DO ZEMĚ LABYRINTU

Promítání dokumentárního filmu o životních osudech a výtvarném díle manželů Evy a Vladimíra Fukových.

Začátek v 19 hod.

Režie: Aleš Kisil
Vstup zdarma; rezervace nutná na lgp@lgp.cz
Počet míst omezen. Děkujeme za pochopení.

VRACÍM SE DO ZEMĚ LABYRINTU (2005)
stopáž: 72 minut

Jména Eva a Vladimír Fukovi nejsou dnes v Čechách příliš známa. Přitom většina dnešních padesátníků si vzpomíná na Dětskou encyklopedii, kterou byli doslova odkojeni a jejímiž autory byli Bohumil Říha a právě Vladimír Fuka. Jen jméno zmizelo z podvědomí. Bylo záměrně vymazáno.
Eva a Vladimír Fukovi. Ona fotografka, on malíř, grafik, ilustrátor. Oba patřili ke skupině nekonformních tvůrců, kteří sice v padesátých letech nesměli veřejně působit (spolu s Jiřím Kolářem, Emanuelem Fryntou, Josefem Hiršalem či Kamilem Lhotákem) ale od konce 50. let se prosazují nejen na domácí scéně, ale i v zahraničí. Jsou úspěšní i v New Yorku, kam v roce 1966 oba manželé emigrují.
Přestože se zdá, že doba po roce 1989 směřuje k nápravě poměrů, setrvačnost, řevnivost a protekcionismus, to vše napomáhá k tomu, že umělci, o kterých se nesmělo donedávna veřejně mluvit a psát, jsou sice přijati zpět do oficiálního kontextu české kultury a umění, ale jakoby překáželi, jakoby jejich dílo bylo spíše na obtíž.
Po pětatřiceti letech v emigraci se Eva Fuková vrací zpět do Čech. Co ji k tomu vede a jak se dnes dívá na události svého života?