Marek Musil

World on fire

1. 2. 2018 - 8. 4. 2018

Přední český módní a reklamní fotograf Marek Musil se ve své volné tvorbě zaměřil na fenomén amerického festivalu Burning Man, který se koná od druhé poloviny osmdesátých let uprostřed nevadské pouště, přesněji v lokalitě Black Rock Desert. S fotoaparátem navštívil i nejznámější odnože festivalu a to Midburn v Izraeli a Afrikaburn v Jihoafrické republice. Nyní máme možnost nasát svobodomyslnou atmosféru festivalů v obsáhlém fotografickém triptychu World of Fire.

Galerie - WORLD ON FIRE

Fotografie z vernisáže

Pohled do expozice

Fotografie z komentované prohlídky

Zakladatel Larry Harvey se snažil, aby filozofie Burning mana vycházela z principu svobody, individuálního sebevyjádření, osobní zodpovědnosti a základních ekologických principů, kdy po sobě návštěvník nezanechává žádnou negativní stopu. Nedají se zde použít peníze a všechno potřebné k několika dennímu přežití je nutné si přivést a po skončení akce zase odvést. Za třicet let existence se Burning man vyvinul v celosvětový umělecký fenomén, který každý rok přitáhne víc než 75 000 lidí z celého světa. Festival vychází z koncepce dočasné autonomní zóny pro setkávání lidí bez předsudků, kde můžou společně sdílet nevšední zážitky a pocit volnosti. Na obrovské ploše vyschlého nevadského jezera jsou volně rozesety umělecké instalace a skulptury, ke kterým se dostanete kličkováním mezi písečnými víry a bouřemi. Atmosféru dokreslují mnohdy bizarní masky, kostýmy návštěvníků, polonahé dívky a alegorické vozy vyzdobené dle kreativity majitele. Celkový dojem a vizualita festivalu není nepodobná postapokalyptické sci-fi Mad Max ovšem s vlídnější a svobodomyslnější psychosociální atmosférou. Burning man tradičně zakončuje spálení všech dřevěných instalací, aktu který dal festivalu jeho jméno.

Musil nám předkládá subjektivní dokument z místa, kde ještě svoboda dýchá z plných plných plic a fungování společnosti je založeno na myšlence soudržnosti, respektu k lidem i přírodě. U některých snímků vysledujeme oko reklamního profesionála, ale nechybí zde ani spontánní dokumentární náhled do zákulisí festivalu a portrétní fotografie. To vše ve vyváženém atraktivním mixu, ve kterém se mísí zrnka písku s pozitivní atmosférou svobody a tolerance.

Leica Gallery Prague vydává k tomuto výstavnímu projektu v rámci svého vydavatelství reprezentativní katalog, který bude po skončení výstavy volně ke koupi prostřednictvím distributora Kosmas.


Marek Musil

Marek Musil se narodil v Kroměříži v roce 1974. Vystudoval střední potravinářskou školu a po ukončení povinné vojenské služby pracoval jako soustružník v továrně.

Na začátku devadesátých let po sametové revoluci formoval ve svém rodišti různé hudební kapely, ve kterých sám aktivně hrál na bicí nástroje. Koncem devadesátých let odcestoval do Izraele, kde začal zhmotňovat svoji vizuální představu skrz hledáček objektivu. Potřeba zdokonalovat se ve fotografii v něm stále rostla.

Po návratu do České republiky se usadil v Praze, kde začal pracovat jako asistent komerčních fotografů. V jejich foto studiích získal možnost nahlédnout do tajů technické fotografie a samotného řemesla. Po čtyřleté práci asistenta odcestoval do USA, kde získal zkušenosti v módní a portrétní fotografii.

Vybaven zahraničními zkušenostmi se po návratu domů již dokázal postavit na vlastní nohy. Brzy se prosadil jako fotograf ve své milované Praze. V průběhu patnácti let komerční práce v Praze nepřestal navštěvovat USA, kde pracoval na svých volných fotografických cyklech. Za zmínku stojí jeho opakované cesty na Florida Keys, kde vytvořil soubor podvodních fotografií s názvem “Underwater Emotion.” Další jeho sedmiletý fotografický cyklus zachycuje černobílý svět zákulisí pražských módních přehlídek. Zde ukazuje veřejnosti skrytou stranu módního byznysu.

Soubor Burning Man Collection vznikl před dvěma lety a má za cíl ukázat svébytnou lidskou subkulturu, která se potkává v extrémních podmínkách tří rozdílných pouští na třech světadílech. Je ambasadorem značky Nikon a členem Asociace profesionálních fotografů APF. V současné době Marek žije a pracuje v Praze.


Výběr z výstav

2012 – Prague Airport – autorská výstava Touch of Fashion

2014 – Brno Galerie Pekařská – autorská výstava Pod vodou

2014 – Košice Kunsthalle – autorská výstava Touch of Fashion

2015 – The Perfect Exposure Gallery Los Angeles – společná výstava (Fashion Week)

2015 – 2015 MAXXI, Museo Nazionale delle Arti Rome, Itálie – společná výstava (Pod vodou)

2016 – Nikon Gallery Prague – autorská výstava Dust and Light – The Burning Man Collection

2017 – F! Festival Brno, společná výstava Dust and Light – The Burning Man Collection

2017 – Leica Prague Gallery kavárna, výstava Backstage of Prague Fashion Week