Křest knihy Karel Bucháček: Přidušené město

17. 10. 2023

Křest knihy Karel Bucháček: Přidušené město

Zveme na křest knihy Karel Bucháček: Přidušené město a besedu s Romanem Bucháčkem, synovcem Karla Bucháčka, který se stará o jeho fotografický archiv a Tomášem Pospěchem, autorem knihy. Křest se uskuteční 26.10. od 18:00.

Kapacita galerie je omezená, na besedu je nutné se přihlásit přes mail: post@lgp.cz

 

Karel Bucháček (1932–2008) i při své náročné profesi matematika, podrobně a přitom nepopisně, s důrazem na osobité vidění, zachytil invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. V následujících letech normalizace fotografoval život na nově vystavěném panelovém sídlišti v Praze-Bohnicích, asanaci části Žižkova, Holešovic a dalších čtvrtí Prahy včetně centra poznamenaného stavbou metra, prvomájové oslavy, Matějské poutě, dostihy ve Velké Chuchli, celonoční čekání ve frontě na nové televizory, hry dětí na ulicích. Zachytil ale také protirežimní demonstrace v letech 1988–1989, blahoslavení sv. Anežky, rozehnání demonstrace na Národní třídě, sametovou revoluci, volbu Václava Havla prezidentem a jeho uvítání po příjezdu z projevu z kongresu Spojených států. Tento pražský deník Karla Bucháčka je rozsahem záběru a snahou o systematické pokrytí každodennosti i osových událostí v Praze ojedinělý. Bucháček přesto nikdy samostatně nevystavoval a naprostá většina fotografií je publikována vůbec poprvé.

Rozhodli jsme se zpracovat archiv Karla Bucháčka a vydat tuto knihu, abychom vytáhli ze zapomnění dobrého fotografa, který za svého života nedostal šanci představit svou práci. Ale stejně tak chceme vzdát hold autoru, který přes svou introverzi i dobré profesní postavení našel odvahu zachytit dramatické události při invazi v srpnu 1968 i rozhánění demonstrací v letech 1988 a 1989.