Kdo nezná minulost, nemá budoucnost

Charta 77

30. 11. 2008 - 10. 1. 2009

Šest fotografů – Evžen Sobek, Karel Tůma, Andrej Balco, Martin Marenčin, Alena Dvořáková & Viktor Fischer – vytvořilo sérii fotografických portrétů, připomínajících diisidenty a signatáře Charty 77 v období normalizace v 70. a 80. letech 20. století a jejich boj za lidská práva.

Fotogalerie

Přestože mnozí ze signatářů dnes stále aktivně zasahují do věcí veřejných a jsou nezřídka vnímáni jako symboly boje za svobodu a demokracii, ve fotografickém cyklu představujeme i osobnosti téměř neznámé, které však v aktivitách disentu a boji s komunistickým režimem sehráli úlohu stejně významnou.

S minulostí je to divné. Je minulá a přesto přítomná. Co se stalo, stalo se a přesto se při tom nemůžeme uklidnit. Stále nově se stává přítomnou, interpretuje se, vysvětluje se jinak, přivlastňuje se, odpuzuje, je vzdálená, postrčená dopředu, zbožňovaná, zatracená, akutní, uplynulá.

Když ji zapomeneme, zůstane přesto znepokojujícím faktorem.

Minulost může zůstat jako břemeno na našich bedrech , které bychom rádi setřásli. Ale to nemůžeme. Minulost je kousek nás samých. Nemůžeme bez ní žít.
Jörn Rüsen