Wim a Donata Wenders

Galerie ve vlaku 2007

5. 4. 2007 - 11. 11. 2007

Výstava ve vlaku představila fotografie filmaře, fotografa a básníka Wima Wenderse a jeho ženy, fotografky Donaty Wenders. Galerie s fotografiemi z filmů The Million Dollar Hotel a Buena Vista Social Club navštívila od 5. 4. do 11. 11. 2007 devatenáct měst.

Wim a Donata Wenders

Galerie ve vlaku

Výstava The Million Dollar Hotel je jako pohádková kniha, otevírající divákovi svět představ hudebníka Bona, snícího sen o své Americe. Rosslyn Million Dollar Hotel, v němž měl ve zlatých dvacátých letech svou kancelář Charlie Chaplin a kde dnes nacházejí přístřeší mimo jiné i pacienti z psychiatrických klinik, byl ideálním místem pro setkání obou antihrdinů Tom Toma a Elois. „Hrad vzdoru pro ztracence“ je společným snem zpěváka U2 Bona, autora Nicholase Kleina a režiséra Wima Wenderse. Výstava rozehrává film znovu skrze barvami překypující zvětšeniny Wima Wenderse, které jsou doprovázeny Bonovýmy texty a doplněny černobílými fotografiemi Donaty Wenders, ilustrující práci na filmu s hlavními představiteli Millou Jovovich a Jeremy Daviesem.

Pro druhou část výstavy zapůjčili Wim Wenders a jeho žena Donata nejkrásnější fotografie, které vznikly během natáčení dokumentárního filmu “Buena Vista Social Club”. Spolu se záběry z filmu zachycuje expozice ducha a atmosféru Kuby – hudbu, barvy, lidi a historii. Fotografie jsou doprovázeny nejen povídkami a texty nejoblíbenějších písniček z Buena Vista Social Club, ale i texty Ry a Joaquima Coodera a samotného Wima Wenderse. Hudba k filmu Buena Vista Social Club získala v roce 1999 cenu Grammy a film byl v roce 2000 nominován na Oscara v kategorii “nejlepší zahraniční film”.

Galerie ve vlaku navštívila v roce 2007 tato města: Praha, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ostrava, Brno, Jihlava, České Budějovice, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Plzeň, Uherské Hradiště, Mladá Boleslav, Děčín, Lovosice, Ústí nad Labem, Liberec, Česká Lípa, Žďár nad Sázavou (festival Modré dny).