Jaroslav Kučera

ČERNOBÍLE (Praha 1969-2010)

11. 11. 2010 - 30. 12. 2010

Výstava fotografií o Praze, o setkáváních i míjeních. O slavnostech i každodennosti.

Fotografie autora

Jaroslav Kučera se živí jako samostatný fotograf, například architektury. Ve své volné tvorbě se věnoval převážně sociálnímu dokumentu. Několik jeho snímků vešlo v české společnosti v obecnější známost: například momentka, na níž Václav Havel spontánně objímá v pražské Laterně Magice v listopadu 1989 Alexandra Dubčeka, anebo dynamické záběry z antiglobalizačních protestů v Praze – jeden z nich byl vyhlášen fotografií roku 2000 v soutěži Czech Press Photo.

Výstava v Leica Gallery Prague, nazvaná Černobíle, ovšem klade důraz na Kučerovu nereportérskou, vpravdě volnou tvorbu, která už čtyři desítky let vzniká na ulicích, v zákoutích, průchodech nebo restauracích hlavního města. Je to setkání s Kučerou intimním, pozorujícím, nementorsky glosujícím, melancholickým. Je to výstava o setkáváních i míjeních. O slavnostech i každodennosti. Josef Chuchma, kurátor výstavy


Jaroslav Kučera

Narodil se 19. prosince 1946 ve vesnici Ředhošť v okrese Litoměřice. V letech 1962–1966 studoval Střední průmyslovou školu stavební v Mělníku a v roce 1967 zahájil studium na stavební fakultě Českého vysokého učení technického v Praze. V tomtéž roce se aktivně účastnil protirežimních studentských demonstrací, které byly předzvěstí Pražského jara 1968. Na strahovských kolejích se stal spoluzakladatelem Fotoklubu Strahov, z něhož vzešlo několik později známých fotografů ( Miroslav Machotka, Zdeněk Lhoták, Eva Hejdová). V roce 1973 ukončil studium a stal se stavebním inženýrem. Ihned po státnicích se však začal živit jako fotograf „na volné noze“.

V období normalizace fotografoval pro některé časopisy a státní podniky. Po sametové revoluci stál u zrodu fotografické skupiny Signum a v r. 1996 se stal členem agentury Bilderberg Hamburg. V roce 2006 založil vydavatelství Jakura.

Díla Jaroslava Kučery byla prezentována od roku 1969 na více než 50ti autorských výstavách, a to v bývalém Československu, České republice, Německu, Švýcarsku, USA, Litvě, na Ukrajině, v Bosně a Hercegovině a v Belgii, výstavy s tématem historické architektury se konaly v Římě, Bologni, Moskvě, Dortmundu, Helsinkách a v Praze.

Jaroslav Kučera se několikrát umístil na nejvyšších příčkách soutěže Czech Press Photo, v roce 2001 získal hlavní cenu a ocenění Fotografie roku. Dvakrát obdržel cenu v soutěži Fujifilm Euro Press Photo Awards a je též nositelem Stříbrné jehlice Českého svazu fotografů.

Vydal jedenáct autorských fotografických publikací, je zastoupen například ve sbírkách Moravské galerie Brno, ICP New York, Colorado Photographic Art Center Denver, Svazu českých fotografů, Galerie Hlavního města Prahy, Národního muzea fotografie v Jindřichově Hradci.