Jiří Turek

Citylab

6. 5. 2011 - 12. 6. 2011

Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha 1
6. 5. – 12. 6. 2011

Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha 1
6. 5. – 11. 6. 2011

Vystavené fotografie

Fotografie z vernisáže LGP

Instalace výstavy ve veřejném prostoru

Fotografie z výtvarné dílny

cityLAB

Leica Gallery Prague představila veřejnosti ojedinělý projekt cityLAB. Výstavním prostorem pro cca dvě stovky fotografií Jiřího Turka nebyly jen kamenné galerie, ale i veřejné prostory hlavního města Prahy. V jednotlivých městských částech byly velkoformátové fotografie instalovány v ulicích, parcích, na náměstích či nábřežích. Klasický koncept výstavy v galerii byl doplněn o outdoor výstavu, určenou pro návštěvníky i obyvatele Prahy, kteří se díky silnému emotivnímu náboji fotografií Jiřího Turka mohli přenést do atmosféry fotografovaných měst. Lokace, kde byly fotografie umístěny, byly vždy něčím blízké fotografovaným městům (Benátky na Malé Straně, Paříž na Starém Městě…).

Fotografie byly doprovázeny výňatky z vybraných próz jednotlivých států v jejich vlastním jazyce, paralelně pak v jazyce českém a anglickém. Propojení slova a obrazu mělo divákům co nejvíce přiblížit různorodost kultur jednotlivých států.

Paralelně s výstavou ve veřejném prostoru se uskutečnily dvě výstavy v kamenných galeriích. První v domovské Leica Gallery Prague ve Školské ulici 28 a druhá v galerii Českých center v Rytířské ulici.


JIŘÍ TUREK je jedním z fotografů, které zastupuje Leica Gallery Prague. Více se o něm dozvíte v odkazu Fotografové.


Výstava ve veřejném prostoru

Trvání výstavy:

Expozice v ulicích Prahy trvala do 15. července 2011, na pěti místech do konce července 2011: KRAKOV – U starého hřbitova, ITÁLIE – Malá Strana, BARCELONA – Nový Svět, PETROHRAD – park pod Kongresovým centrem, AMSTERDAM – Holešovice, Jankovcova ul.

Kurátor výstavy:

Jiří Langpaul

Umístění velkoplošných fotografií cityLAB v Praze:

Praha 1, Loretánská ulice – fotografie Prahy

Praha 1, Dvořákovo nábřeží – fotografie Paříže

Praha 1, Alšovo nábřeží – fotografie Lisabonu

Praha 1, Malostranské nábřeží – fotografie Říma, Benátek, Florencie

Praha 1, U starého hřbitova – fotografie Krakova

Praha 1, Nový Svět – fotografie Barcelony

Praha 2, Náměstí Míru – fotografie Vídně

Praha 2, Tylovo náměstí – fotografie Londýna

Praha 2, Rašínovo nábřeží – fotografie Hamburgu

Praha 3, Žižkovský tunel – fotografie Berlína

Praha 4, park pod Kongresovým centrem – fotografie Petrohradu

Praha 7, Jankovcova ulice – fotografie Amsterdamu

 


Partneři projektu

Česká Centra, Eunic, Česká Pojišťovna, Eclipse, MarkSimon, České dráhy, Židovské museum v Praze, Správa Náplavky. Mediální partneři: TV Prima Cool, Rádio Impuls. Záštitu nad projektem převzali: ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ministr kultury ČR Jiří Besser, radní hlavního města Prahy pro oblast kultury a cestovního ruchu pan Lukáš Kaucký, starostové městských částí Prahy: Oldřich Lomecký (Praha 1),
Ing. Jiří Paluska (Praha 2), Ing. Vladislava Hujová
(Praha 3), Ing. Pavel Horálek (Praha 4), Marek Ječmének (Praha 7). Partnerem výstavy ve veřejném prostoru bylo hlavní město Praha.