Thomas Hoepker

Heartland

15. 4. 2014 - 15. 6. 2014

Výstavní série černobílých fotografií světoznámého fotografa agentury MAGNUM Photos líčí život ve Spojených státech amerických poloviny 60. let 20. století. Fotografie vznikly na zakázku německého měsíčníku Kristall, kde byly následně publikovány spolu s textem Rolfa Wintera. V době, kdy většina Evropanů považovala za typický obrázek Spojených států Manhattan s jeho mrakodrapy, odhalily Hoepkerovy fotografie skutečnou tvář této země včetně problémů, které ji tou dobou ovlivňovaly.

Fotogalerie

Fotografie z vernisáže

Thomas Hoepker

Thomas Hoepker (*1936, Mnichov, Německo) patří mezi nejvýznamnější německé fotožurnalisty druhé poloviny 20. století. Za svoji více než padesátiletou fotografickou kariéru, v průběhu které vytvořil řadu černobílých i barevných reportážních cyklů, se stal celosvětově uznávanou špičkou ve svém oboru.

I když se původně svými studii zaměřil na oblast historie a archeologie, fotografii se začíná profesionálně věnovat již od roku 1960. V roce 1963 získává od šéfredaktora časopisu Kristall pracovní nabídku, aby spolu s píšícím kolegou Rolfem Winterem pořídili reportáž ze Spojených států amerických.

V tehdejších šedesátých letech byly zaoceánské cesty pro drtivou většinu obyvatel spíše výjimečné. V době, kdy Evropané vnímali USA téměř výhradně jako kolébku jazzu a rock’n’rollu, jako supervelmoc s manhattanskými mrakodrapy, jako zemi plnou příležitostí a svobody, přiblížily Hoepkerovy fotografie čtenářům reálný americký svět, to znamená včetně jeho chudoby, rasismu, pravicového radikalismu i denního násilí.

Hoepker s Winterem ujeli necelých 27 tisíc kilometrů. Z téměř čtyř tisíc negativů vybrali editoři časopisu 60 motivů, které byly následně uveřejněny v podobě rozsáhlé reportáže v pěti číslech tohoto magazínu. Délka této obrazové reportáže čítající celkem 65 stran, byla i na 60. léta nevídaná a nejen svým rozsahem se zařadila mezi významné milníky novodobého angažovaného fotožurnalismu s nejvyšší estetickou úrovní.

Cyklus „Heartland“ tak získal nejen své nezpochybnitelné místo v dějinách fotografie obecně, ale stal se přelomovým okamžikem zejména ve fotografické disciplíně fotožurnalismu. Ač se jedná o cyklus již padesát let starý, je patrné, jak stále zůstává velmi aktuální.

Z textu Hanse-Michaela Koetzleho „Butte was also good to me“


Média


Doprovodný program

Svá místa si, prosím, rezervujte na emailu lgp@lgp.cz

Úterý 15. 4. 2014, 19h
Beseda s Thomasem Hoepkerem, jedním z nejvýznamnějších německých fotožurnalistů druhé poloviny 20. století. Besedu povede doc. Filip Láb působící na katedře žurnalistiky FSV UK.
Beseda se koná v ANGLICKÉM JAZYCE.