JIŘÍ TUREK

NEJEN O PROJEKTU CITYLAB

9. 5. 2011

Hostem Leica Gallery Prague bude Jiří Turek, mezinárodně uznávaný fotograf se širokým tematickým záběrem. Je suverénní na poli reportáže, ale i portrétní a glamour fotografie. Tématem besedy tedy nebude jen jeho aktuální výstavní projekt cityLAB, ale i zkušenosti z novinářské práce, reklamy nebo z několikaletého pobytu v USA. Beseda se koná v pondělí 9. 5. 2011 od 19 hodin v Leica Gallery Prague a moderovat ji bude kurátor outdoor projektu cityLAB Jiří Langpaul.

Fotogalerie

Jiří Turek se narodil v Praze v roce 1965. Studoval na Institutu výtvarné fotografie a svou profesionální kariéru začal v roce 1990 ve fotografickém oddělení MF Dnes. Jako fotoreportér doprovázel prezidenta Havla po celém světě a podával zprávy o průběhu válek v Bosně a Hercegovině a v zemích bývalého Sovětského svazu.V roce 1995 se stal editorem magazínu MF Dnes a specializoval se na portrétní a módní fotografii.

Od roku 1998 je na volné noze. V letech 2002-2006 žil a pracoval v New Yorku, kde pokračoval ve své práci pro magazíny a reklamu. Portrétoval světové ikony jako jsou Rolling Stones, David Bowie, Luciano Pavarotti, Lou Reed, Sting a mnoho dalších.

Ve volné tvorbě se vrací k původním reportážním základům a černobílé fotografii. Věnuje se různým „zapomenutým“ technikám, především technologii „lithprints“. V roce 2006 měl výstavu v prestižní Leica Gallery New York, která obsahuje soubor emotivních reportáží z NY a „fashion na pomezí aktu“. Na tuto výstavu navázala výstava v Leica Gallery Prague v roce 2008 a výstava v Habitat Centre v New Delhi v Indii. Nyní Jiří Turek vystavuje v Leica Gallery Prague umělecké reportáže ze světových měst: cityLAB.